Aktualności Satori

30 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

30 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

30 kwietnia po raz szesnasty na całym świecie obchodzony jest Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. Ma uświadomić wszystkim dorosłym, jak szkodliwe i destrukcyjne jest stosowanie kar cielesnych. W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich wprost zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. „Tylko klapsy” to też przemoc. Wielu rodziców sądzi, że podnosząc rękę na swoje dziecko, czegoś je w ten sposób nauczy. Mają rację – czegoś je nauczą np.:

  • można bić słabszych, jeśli nie podoba nam się ich zachowanie;
  • można bić nawet tych, których się kocha;
  • silny może innym narzucać swoją wolę;
  • nie trzeba niczego tłumaczyć ani z nikim się liczyć, bo wszystko można załatwić przemocą.

Dziecko krzywdzone to nie tylko dziecko doświadczające ze strony rodziców lub opiekunów: przemocy fizycznej i wykorzystywania seksualnego, ale i krzywd emocjonalnych, materialnego i emocjonalnego zaniedbania, poniżania, obrażania, manipulowania bądź nawet nadopiekuńczości. Dla zaistnienia którejkolwiek form krzywdzenia dziecka konieczny jest brak szacunku dla dziecka, brak poszanowania jego godności, brak zrozumienia, że jest odrębną jednostką.
Wierzymy, że mieszkańcy Zduńskiej Woli nie mają wątpliwości, że przemoc (zarówno fizyczna jak i psychiczna) jest najgorszą z możliwych rzeczy jakie mogą spotkać dziecko. Ale nie wystarczy być dobrym rodzicem dla własnego dziecka, ale także reagować w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami przemocy wobec dzieci. Nie reagując – przyzwalamy.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka, reaguj – masz obowiązek!!! Zadzwoń!!

Powiadom służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie!

  • W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję tel. 997 lub 112
  • W celu uzyskania kompleksowej pomocy zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej, Zduńska Wola ul. Getta Żydowskiego 21 B od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 – 15.30. W Ośrodku funkcjonuje Zespół ds. Przemocy w Rodzinie, w skład którego wchodzą:
    • Specjalista pracy socjalnej – Elżbieta Stępniak tel. 724 901 982
    • Starszy specjalista pracy socjalnej – Anna Nowosad tel. 724 901 975
  • Punkt ds. Przemocy w Rodzinie z siedzibą w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz Pl. Wolności 26.

Tutaj również możesz uzyskać pomoc:

  • Bezpłatny kryzysowy telefon dla dzieci i młodzieży: 116-111
    Czynny codziennie od: 12.00 do: 02.00
  • Bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Infolinia Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
    Czynny od poniedziałku do  piątku w godzinach: 8.00 – 16.00

 

czytaj dalej >>>

Senior pod dobrą opieką

W dniu 27.04.2023 r. w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych przy ulicy Łaskiej 38 odbyło się pierwsze spotkanie w ramach realizowanego projektu socjalnego „Senior pod dobrą opieką”.

Podczas spotkania odbyła się prelekcja dr hab. n. med. o zdrowiu pani Ewy Borowiak, prof. uczelni, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. Oddziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat: „Podstawowych zasad monitorowania parametrów życiowych u osób po 65 roku życia” oraz spotkanie warsztatowe z psychologiem panią Dagmarą Biernat.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu, które odbędzie się w dniu 11 maja 2023 r.

 

czytaj dalej >>>

Spotkanie z przedstawicielami ZUS

W dniu 27.04.2023 r. w Klubie Seniora „Uśmiech Seniora” odbyło się spotkanie z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zduńskiej Woli podczas, którego przekazali najważniejsze informacje z obszaru świadczeń emerytalno – rentowych. Był również czas na pytania, których nie zabrakło. W spotkaniu z ramienia II Oddziału ZUS w Łodzi z siedzibą w Zduńskiej Woli uczestniczyli: p. Witold Bielecki i p. Anna Stępień-Brząkała.

Dziękujmy za spotkanie.

czytaj dalej >>>

Senior pod dobrą opieką

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli realizuje projekt socjalny „Senior pod dobrą opieką”, którego głównym celem jest podniesienie standardów opieki świadczonej na rzecz osób starszych, schorowanych i niesamodzielnych. Pierwsze spotkanie rozpoczynające projekt odbędzie się dnia 27 kwietnia 2023 r. o godzinie 16.30 w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych, ul. Łaska 38.

W programie:

  • Prelekcja dr hab. n. med. o zdrowiu pani Ewy Borowiak, prof. uczelni, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. Oddziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  • Spotkanie z psychologiem panią Dagmarą Biernat

Kolejne spotkania w ramach projektu odbędą się 11 maja 2023 r. i 25 maja 2023 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie.

czytaj dalej >>>

Program „Na codzienne zakupy”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli we współpracy z Caritas przy Parafii św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli realizuje program Caritas Polska w partnerstwie z Fundacją „Biedronka”. Program ma na celu pomoc seniorom 60+, ubogim, potrzebującym, dotkniętym wykluczeniem socjalnym i społecznym.

W dniu 13.04.2023 r. otrzymaliśmy pakiety dla potrzebujących wraz z aktywnymi kartami. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka z wyłączeniem: alkoholu, papierosów, produktów dla zwierząt, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych. Seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze.

Program „Na codzienne zakupy” realizowany jest w okresie od 13 kwietnia 2023 do 31 stycznia 2024 roku. Z programu mogą skorzystać seniorzy spełniający kryterium dochodowe wytypowani przez wolontariuszy, którymi zostali pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli.

czytaj dalej >>>

14 kwietnia dniem osób bezdomnych

czytaj dalej >>>

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023

Miasto Zduńska Wola otrzymało środki finansowe z programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 organizowanego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Realizatorem zadania w imieniu Miasta Zduńska Wola będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli. Źródłem finansowania Programu, są środki ujęte w planie finansowym Funduszu Solidarnościowego na 2023 r.

Cele Programu

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  2. osobami posiadającymi:
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62  ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Adresaci programu

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usługi opieki wytchnieniowej

Uczestnik Programu nie płaci za usługę opieki wytchnieniowej.

Program ma także zapewniać:

  1. w odniesieniu do rozwiązań systemowych:
  • wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem równoważnym;
  • wsparcie finansowe gmin/powiatów w zakresie realizacji usług opieki wytchnieniowej,
  1. w odniesieniu do członków rodziny lub opiekunów osób z niepełnosprawnością:
  • czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację;

Ważne terminy

program będzie realizowany do września 2023 r.

Kontakt

Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli ul. Getta Żydowskiego 21b od godz. 7.30 do 15.30 lub pod numerem telefonu:

724 901 959 p. Katarzyna Błaszczyk
724 901 955 p. Beata Synowiec

Dofinansowanie projektu: 10 281,60 zł
Całkowita wartość projektu: 10 281,60 zł

czytaj dalej >>>

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2023

Miasto Zduńska Wola otrzymało środki finansowe z programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 organizowanego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Realizatorem zadania w imieniu Miasta Zduńska Wola będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli.

Źródłem finansowania Programu edycja 2023 są środki ujęte w planie finansowym Funduszu Solidarnościowego na 2023 r. Dysponentem środków Funduszu Solidarnościowego jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Cel programu i jego adresaci:

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:

  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).

Rodzaj zadań

Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:

  1. wykonywaniu czynności dnia codziennego przez uczestnika Programu;
  2. wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
  3. załatwianiu spraw urzędowych;
  4. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  5. zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

Wymiar usługi asystenta

Limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika programu będzie uzgadniany indywidualnie z klientem

Uczestnik programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności.

Ważne terminy

program będzie realizowany do września 2023 r.

Kontakt

Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli ul. Getta Żydowskiego 21b od godz. 7.30 do 15.30 lub pod numerem telefonu:

  • 724 901 959 p. Katarzyna Błaszczyk
  • 724 901 955 p. Beata Synowiec

Dofinansowanie projektu: 72 456,72 zł
Całkowita wartość projektu: 72 456,72 zł

czytaj dalej >>>

Zabawa wielkanocna

W dniu 5.04.2023 r. w Świetlicy środowiskowej znajdującej się w Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz” została zorganizowana wielkanocna zabawa dla dzieci uczęszczających na świetlicę i dzieci z rodzin objętych wsparciem asystenta rodziny. Wspólnie szukano ukrytych na terenie zielonym wokół Ratusza jajek, następnie ozdabiano je według własnej wyobraźni i dekorowano nimi pobliskie drzewa. Prace były przeróżne i bardzo ciekawe. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody za udział, przyznano również wyróżnienia za największą ilość zebranych jajek i najładniej ozdobione jajko. Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń, atmosferze.

Pomysłodawcą zabawy były asystentki rodziny z Naszego Ośrodka. Zabawę zrealizowano we współpracy z wychowawcami  Świetlicy środowiskowej.

czytaj dalej >>>

Życzenia wielkanocne

czytaj dalej >>>

Dowiedz się więcej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli